Kad hroniskas veselības problēmas ir tava ikdiena
Laimas slimības slimnieku biedrības apkopotā informācija liecina, ka daļa Laimas slimības skarto piedzīvo hroniskas veselības problēmas. Cilvēki daloties ar saviem pieredzes stāstiem, visbiežāk norāda, ka viņiem ir tādi simptomi kā nemitīgas ķermeņa un galvas sāpes, nepārejošs nogurums, miega traucējumi (liela miegainība vai bezmiegs), kognitīvo spēju samazinājums un citi. Dzīvot ar hroniskām veselības problēmām var būt nomācoši, biedējoši un izolējoši, kas savukārt var novest arī pie psihoemocionālās veselības traucējumiem. Ne visi var atļauties atbilstošas terapijas, kā arī daļai pašsajūta ir tik slikta, ka burtiski nespēj izkāpt no gultas un nokļūt pie speciālista. Ja ir tā, tad noteikti nevajag kautrēties lūgt palīdzību tuviniekiem, kolēģiem, kaimiņiem vai jebkuram citam, lai izkļūtu no šī apburtā loka un varētu virzīties pretim labākai pašsajūtai.
Ikviens, kurš dzīvo ar hroniskām veselības
problēmām, zina, ka tas nav ne tikai viegli, bet ir pat ļoti izaicinoši. Tāpēc
ir svarīgi atcerēties, ka ir iespēja uzlabot esošo situāciju, koncentrējoties
uz to, kā mainīt to, ko vari, pieņemt to, ko nevari, un lūgt palīdzību citiem,
kad tas ir nepieciešams.
Dr. Paul Greene, Manhetenas Kognitīvi biheiviorālā terapijas centra direktora, ieteikumi hronisku veselības problēmu gadījumā:
- Dari to, ko vari! Atkarībā no pašsajūtas, tu vari, piemēram, pievērsties fiziskām aktivitātēm (sākumā kaut pavisam nelielām), piedomāt pie sava uztura, apmeklēt speciālistus, kas var palīdzēt atrast piemērotu terapiju vai palīdzēt saskatīt progresu. Dažiem cilvēkiem, kuriem ir hroniskas veselības problēmas, tas var šķist veltīgi, tomēr, ja nemēģināsiet, nekad neuzzināsiet, cik noderīgi tas var būt. Atvēli laiku tam, lai saprastu, vai tas, ko darāt palīdz jums justies labāk. Ņem vērā, ka izmaiņas var nejust pēc dažām dienām, daudzkārt ir nepieciešami vairāki mēneši, lai saprastu, ka, piemēram, uztura izmaiņas tik tiešām palīdz justies labāk. Ievies dienasgrāmatu, kurā veic atzīmes par to, ko dari un kā tas liek justies.
- Pieņem to, ko nevari izmainīt! To pateikt, protams, ir vieglāk nekā izdarīt. Tomēr, atzīstot, ka kaut ko nevari mainīt, tev var palīdzēt koncentrēties uz to, ko tu vari darīt. Tas palīdz atbrīvoties no ieraduma salīdzināt to, cik tava dzīve ir atšķirīga no brīža, kad juties labāk.
- Praktizē apzinātību! Tā var palīdzēt tikt galā ar tādiem domāšanas modeļiem, kas vedina ieslīgt pesimistiskās domās, piemēram, es neko nevaru darīt, vai tas ir pilnīgi negodīgi, vai esmu bezcerīgā situācijā. Atrodi pozitīvos aspektus un turies pie tiem, piemēram, šobrīd viss šķiet drūmi, bet es zinu, ka ir kāpumi un kritumi, šobrīd ir kritums, bet pēc nakts vienmēr nāk diena.
- Meklē atbalstu. Dažreiz vajadzīgā palīdzība ir praktiska (piemēram, lai draugs atved pārtikas preces), un dažreiz tā ir emocionāla (piemēram, runāt par savām izjūtām pirms sarežģītas procedūras). Ir vērtīgi dalīties iekšējos dzīves aspektos par savu pašsajūtu ar kādu, kam uzticaties. Ja tavā dzīvē nav tādas personas, apsver iespēju atrast atbalsta grupu. Varbūt noderīgu informāciju un atbalstu vari atrast Laimas slimības slimnieku atbalsta grupā: https://www.facebook.com/groups/287354671899758
Materiāls sagatavots, izmantojot Paul Greene, PhD publikāciju “Living with Hronic Illness”: https://adaa.org/learn-from-us/from-the-experts/blog-posts/consumer/living-chronic-illness