Igaunijas pētnieki pēta vietējo augu izmantošanu cīņā pret Laimas slimību
27. oktobris, 2023 pl. 13:17,
1 komentārs
Igaunijas pētnieki pēta vietējo augu izmantošanu cīņā pret Laimas slimību. Pētījumi – daudzsološi!
"TalTech" instrumentālās analīzes pētnieku grupa jau ilgu laiku ir iesaistījusies Igaunijas augu izpētē, un pēdējo gadu galvenais grupas mērķis ir identificēt fitoķīmiskas vielas, kas ir efektīvas pret B. burgdorferi, un atklāt jaunus savienojumus, kas piemēroti hroniskas Laimas slimības ārstēšanai, jo Laimas slimības ārstēšana ar antibiotikām ir efektīva tikai slimības akūtajā stadijā. Ja slimība paliek nepamanīta un ārstēšana tiek aizkavēta, slimība var pāriet hroniskā formā. Nepārejošus slimības simptomus izraisa izturīgākās B. burgdorferi baktēriju formas, proti, apļveida formas un bioplēve, kas nav tik jutīgas pret antibiotikām kā baktērijas to sākotnējā formā — korķviļķa formā vai atsevišķās spirohetās. Šī iemesla dēļ ir vajadzīgas jaunas ārstēšanas metodes, lai cīnītos pret rezistentām baktēriju formām. Pētnieciskajā literatūrā ir daudz piemēru par dažādu augu izcelsmes savienojumu vai fitoķīmisko vielu efektivitāti pret Laimas slimību.
Lai gan daudzi Igaunijas augi ir pazīstami kā ārstniecības augi ar antibakteriālām īpašībām, apgalvotās labvēlīgās īpašības bieži vien nav apstiprinātas ar zinātniskām metodēm. Igaunijas augu ķīmiskā izpēte ļauj identificēt konkrētus augu savienojumus, kas atbild par dažādām ārstnieciskajām īpašībām. Instrumentālās analīzes izpētes grupa strādā ar plašu Igaunijā augošu augu klāstu, kas vairāk vai mazāk pazīstami kā ārstniecības augi. Pētījuma rezultātā būs pieejams pārskats par daudzu vietējo augu ekstraktu ķīmisko sastāvu un labvēlīgajām īpašībām.
Augu pētījuma pirmajā daļā galvenā uzmanība pievērsta pētāmo sugu ķīmiskajam raksturojumam, tajās esošo galveno savienojumu grupu noteikšanai un augu ekstraktu antioksidanta īpašībām. Detalizēts šī darba kopsavilkums ir atrodams nesen “Molecules” speciālizlaidumā publicētajā rakstā.
Pētnieku grupa ir veiksmīgi apstiprinājusi cita Igaunijā augoša auga – dipsakus fullonum L – pretborēlijas īpašības. Šī pētījuma rezultāti tika publicēti pagājušajā gadā žurnāla „Pharmaceuticals” speciālizdevumā: https://www.mdpi.com/1424-8247/15/1/87
"TalTech" pētnieki cer, ka pētījuma rezultāti varētu norādīt uz jaunām ārstēšanas iespējām ārstiem un viņu pacientiem un pavērt ceļu klīniskiem pētījumiem, lai palīdzētu cilvēkiem ar hronisku Laimas slimību.
Igaunijas Nacionālā veselības attīstības institūta projekta "Mail a Tick!" rezultāti liecina, ka no sešiem galvenajiem pētījumā iekļautajiem vīrusiem/baktērijām 62,3% no visām pārbaudītajām ērcēm tika atklāts vismaz viens patogēns. Arī Igaunijā, tāpat kā Latvijā, plašāk zināmās ērču pārnēsātās slimības ir ērču encefalīts un Laimas slimība.
Vairāk informācijas: https://phys.org/.../2023-05-estonian-local-herbs-lyme...
Koriandrs,sēklas arī antiparazitārs ,bet tieši pētijumi uz boreluozi nezinu vai veikti ,profilakses nolūkā sēklas ( novāktas zaļas) pievienoju zupās,ēdieniem ,tās ir urīndzenoš augs ,distrofiskiem cilvēkiem uzmanīgi pa sēkliņai jālieto vai kopā at tomātu pastu ,kura šķidrumu aiztur .
Koriandru daudz patērē pārtikā kaukāza tautas, kā paši saka :" lai čūskas mūsos nedzīvo - Чтоб змей Горинич в нас не жил " ,tāpēc ir vitālu,izturīgi,veselīgi .
Stēvijas tabl.aptiekās 300gb.zem 8.00€ ,bet labãk podiņos pašiem izaudzēt ,vai tēju pirkt .
Nauduļi palīdz pret ērču encefalītu ,par laimi tas saaug pēc uzartas zemes ,arī rapšu sējumos ,pašlaik atrodams.
Hlorogēnskābe ar ko ārstē HIV/Aids ,(Vācija ražo zāles ),atrodas mūsu pašu dadžos ( Arctium), no tā ražo arī zāles pret Saules dūriena,karstuma dūriena sekām.