Agnijas Šaudiņas pieredzes stāsts
Agnija Šaudiņa ir 32 gadus jauna sieviete. Viņa Rīgas Stradiņu universitātē ieguvusi uztura speciālistes kvalifikāciju. Pabeidzot studijas 2012.gadā, uztura speciālisti nebija pieprasīti, tādēļ savas darba gaitas uzsāka kādā IT uzņēmumā. Nu jau septiņus gadus Agnija strādā bankā. Šobrīd viņa ir Korporatīvo klientu segmenta vadītāja. Savu liktenīgo ērci jaunā sieviete sastapa aptuveni pirms diviem gadiem Ērgļos, grābjot piemājas pļavā nopļauto zāli. Ērce Agnijai bija piesūkusies vien dažas stundas, taču pēc astoņām dienām viņai parādījās visi klasiskie simptomi. Lai gan ārstēšanu uzsāka uzreiz, tomēr vēl arvien viņa izjūt veselības problēmas.
Ar Agniju Šaudiņu sarunājās
Laimas slimības slimnieku biedrības dibinātāja un valdes locekle Elīna Prikule.
Pastāsti par to brīdi, kad konstatēji – tev ir piesūkusies ērce!
Tā kā biju studējusi Rīgas Stradiņu universitātē savlaik piestrādāju sporta spēlēs, kur ērces citiem raut sanāca daudz. Taču tad, kad tas notika ar mani, jutos apjukusi. Zināju, ka tā ir jāizrauj pēc iespējas ātrāk. Biju aizbraukusi uz Ērgļiem. Tā bija jūlija diena, kad grābām nopļauto zāli. Ērgļos valda uzskats, ka tur ērču nav un kur nu vēl inficētas! Bija pagājušas dažas stundas kopš strādājām. Pusdienojot sajutu, ka man kaut kas ir pacelī. Paskatījos, tā bija ērce. Varēja redzēt, ka tā piesūkusies vien tikai dažas stundas. Sameklēju pinceti un to izrāvu. Ērci nevedu uz laboratoriju pārbaudīt, jo negribēju piedzīvot to stresu, ja konstatē, ka ērce ir inficēta, bet man neparādās simptomi. Tomēr es, protams, rūpīgi sevi novēroju.
Pēc cik ilga laika parādījās un kādi bija simptomi?
Katru dienu novēroju koduma vietu. Pēc astoņām dienām man parādījās klasiskais sarkanais pleķis. Koduma vieta bija sapampusi. Tajā pašā dienā aizbraucu uz Infektoloģijas centru. Mani pieņēma bez rindas. Daktere rūpīgi mani pārbaudīja, paskatījās arī vai nav kādas neiroloģiskas izpausmes. Izrakstīja antibiotiku kursu un teica, ka pēc 21 dienu antibiotiku kursa izdzeršanas būšu vesela. Tas bija augusts, dzēru antibiotikas, bet nezināju to, ka, dzerot doksiciklīnu, nedrīkst uzturēties saulē. Biju aizbraukusi augusta pēcpusdienā līdz jūrai. Biju tur neilgu laiku, bet antibiotiku ietekmē stipri apdegu. Oktobrī uztaisīju analīzes. Rādītāji bija paaugstināti, bet ne ļoti augsti. Aizgāju pie savas ģimenes ārstes, viņa teica, ka tas viss ir normāli, ka tā tam jābūt. Es jutu, ka tomēr īsti labi kaut kas nav. Kāja, kurā ērce bija piesūkusies, vēl arvien sāpēja, un bija noguruma sajūta. Vārds pa vārdam un daktere tomēr ieteica uztaisīt apstiprinošo testu, kas bija pozitīvs. Man nozīmēja vēl vienu doksiciklīna kursu. 2020.gada februārī izdzēru nozīmēto antibiotiku kursu. Pēc mēneša antibiotiku lietošanas atkārtoti uztaisīju antivielu testu. Rezultāti bija ļoti augsti. Daktere teica, ka apstiprinošo testu vairāk nav jēgas taisīt. Pabeidzot ilgo antibiotiku kursu, man sākās smagi urīnceļu iekaisumi. To dēļ atkal nācās dzert vairākas stipras antibiotikas, jo imūnsistēma vairs netika galā, un infekcijas sekoja viena aiz otras. Tas viss rezultējās ar bezspēku, un no ilgās antibiotiku lietošanas sāka krist ārā mati.
Kādi bija tavi galvenie simptomi?
Laimas slimības simptomi diemžēl nekur man nav pazuduši. No sākuma galvenie simptomi bija pleķis un piepampums koduma vietā, kā arī sāpes kājās. Kopš iekoda ērce, man ir grūti nosēdēt. Ir tāda kā smaguma un noguruma sajūta kājās. Pirms tam tā nebija. Laiku pa laikam ir asas sāpes dažādās locītavās, īpaši mazajās pirkstu locītavās. Tik ļoti stipras sāpes, ka šķiet varētu pa sienām sākt rāpot. Naktīs grūti gulēt, jo sanāk mosties no nepatīkamajām sajūtām kājās. Tad, kad es staigāju, skrienu, sportoju man ir ļoti labi, bet tiklīdz sēžu, ir ļoti grūti. Vēl man ir sāpes un pulsējoša sajūta galvā, kā arī periodiski miglojas acis un ķeras kājas. 2020.gada augustā sapratu, ka netieku galā, ka joprojām ir slikti. Es aizgāju pie ārstes-naturopātes, kura man ieteica lietot konkrētus preperātus. Tos lietoju četrus mēnešus, un man tiešām palika labāk. Kopš dzeru šos dabīgos preperātus, neesmu slimojusi. Joprojām profilaktiski lietoju dažus uztura bagātinātājus. Tad, kad man ir ļoti slikti, ierīvēju sāpīgās vietas ar ēteriskajām eļļām un, lai atvieglotu sāpju un noguruma sajūta kājās, eju ēterisko eļļu vannās.
Kā tu sāki lietot ēteriskās eļļas?
Tad, kad cīnījos ar urīnceļu infekcijām, sapratu, ka vairāk nevaru lietot antibiotikas. Vienu nakti, iespaidojoties no Bali ceļojuma pirms pandēmijas, redzēju zīmīgu sapni, kas man mudināja pamēģināt ēteriskās eļļas, lai tiktu galā ar savām veselības problēmām. Sāku vairāk par to interesēties, pētīt gan ražotājus, gan eļļu veidus. Rūpīgi izpētot visu informāciju, es izvēlējos pamēģināt Young Living ēteriskās eļļas. Sazinājos ar dāmu, kas ir lietpratēja šajos jautājumos. Viņa man ieteica konkrētas receptes, kas varētu palīdzēt novērst manas problēmas. Es lietoju eļļas, ierīvējot, ieelpojot un pievienojot vannai. Neesmu ēterisko eļļu eksperte, kā arī neapgalvoju, ka tās var atrisināt visas problēmas un visiem. Man personīgi tās palīdzēja tikt galā ar urīnceļu iekaisumiem, kā arī ir atbalsts tajos brīžos, kad jūtos ļoti slikti. Sapratu, ka ēteriskās eļļas var daudz ko aizstāt un man tās labi der, piemēram, lietoju tos mājas tīrīšanas līdzekļu un pat kosmētikas līdzekļu pagatavošanai. Agrāk, piemēram, vannu tīriju ar dažādiem ķīmiskiem līdzekļiem, tagad ar sodas un ēterisko eļļu maisījumu. Un tas strādā un tīra perfekti, agrāk pret dabiskajiem tīrīšanas līdzekļiem biju skeptiska. Tā kā manam draugam arī ir veselības problēmas, mēs ļoti piedomājam pie dzīvesveida un uzkopšanas, kosmētikas līdzekļiem, ko lietojam ikdienā. Gatavoju arī ēterisko eļļu maisījumu, ko lietoju dodoties dabā, lai atbaidītu ērces un dažādus kukaiņus.
Kāpēc tu piekriti dalīties ar savu stāstu?
Vēlos dalīties ar savu pieredzi, lai tādējādi pasargātu citus un palīdzētu tiem, kurus skārusi šī saslimšana. Kad sapratu, ka man ir Laimas slimība, sāku apzināties, ka ir jādzīvo šodienai. Tas lika man pieņemt nozīmīgus lēmumus, kas manu dzīvi iegrieza citā gultnē. Nopietni sāku domāt par to, ka ir jāizdzīvo katra diena un jāpriecājas par mazajām lietām. Manā ģimenē saistībā ar Laimas slimību ir rūgta pieredze. Manai tēta māsīcai ir 55 gadi, no kuriem 20 gadus viņa ir paralizēta. Saslimstot ar Laimas slimību, viņa palēnām kļuva paralizēta. Sākumā bija kustību traucējumi, bet tagad jau ir tikai guloša. Man tiešām gribas vērst uzmanību uz to, ka Laimas slimības sekas var būt ļoti nopietnas. Ļoti svarīgi, lai cilvēki pievērš uzmanību un apskata sevi pēc būšanas dabā un ievēro piesardzības pasākumus. Skatos un šausminos brīžos, kad cilvēki saviem mājdzīvniekeim ērces velk ārā ar kailām rokām. Cilvēki neapzinās kādam riskam sevi pakļauj. Par to ir jārunā un es priecājos, ka par Laimas slimību runā arvien vairāk. Valda stereotips, ka visu mūsdienās var izārstēt, bet tā nav. Man, piemēram, ļoti ātri konstatēja slimību un tika uzsākta ārstēšanās terapija, taču tāpat man ir komplikācijas, un veselība vairs nav tāda, kāda tā bija pirms šī ērce piesūcās. Man rūp savi tuvie cilvēki un arī visi pārējie. Man pašai ļoti pietrūka emocionālais atbalsts, jo visi tikai teica, ka izdzersi antibiotikas un viss būs labi. Arī ārsti to saka, ka būs labi, bet realitātē nav labi.
Un tad cilvēks sāk šaustīt sevi, kāpēc visi saki, ka jābūt labi, bet es nejūtos labi, kas ar mani nav kārtībā?!
Tieši tā! Atbalsts ir ļoti svarīgs, īpaši tad, kad saskaries ar nopietnu saslimšanu. Apkārtējo vienaldzība, sakot, ka nevajag par to “cepties” vai, gluži otrādi, sakot “cik ļoti liela neveiksme tā ir”, nekādā veidā nepalīdz. Es tik ļoti novērtēju, ka vietnē “Facebook” ir Laimas slimības slimnieku atbalsta grupa, kurā varēju lūgt padomu, ieteikumus un dakteru, kuriem ir izpratne par Laimas slimību, kontaktinformāciju. Šai grupai un Laimas slimības slimnieku biedrībai ir ļoti liela nozīme.
Daudzi Laimas slimības skartie norāda, ka šī saslimšana palīdzējusi nonākt pie daudzām svarīgām atziņām un uz dzīvi paskatīties citādi. Kā ir ar tevi?
Lai, cik banāli arī tas izklausās, es guvu atziņu, ka jāizbauda ir katra diena. Kopš es saskāros ar no sevis neatkarīgiem notikumiem, es tiešām novērtēju katru dienu, kad man un maniem mīļajiem viss ir labi. Es nezinu, kā būs rītdien vai pēc gada, tāpēc tveru mirkļus.
Katram recepte labākai pašsajūtai ir citādāka, kāda ir tava?
Mana recepte, pirmkārt, ir fiziskās aktivitātes, pa tad, kad ir ļoti slikti. Pēc vingrošans aizmirstu, ka pirms stundas bija slikti. Otra lieta, kas man palīdz – karstas vannas, kas atslābina. Trešā – ēteriskās eļļas. Gribu izcelt, ka Laimas slimībai nav nemaz jābūt ielaistai, lai tā ietekmētu dzīves kvalitāti. Es esmu piemērs tam, ka uzreiz pamanīju visus simptomus un ātri sāku ārstēties, bet tik un tā cīnos ar komplikācijām. Tāpēc svarīgi piedomāt pie profilaktiskiem pasākumiem, sevi rūpīgi pārbaudīt, kā arī atcerēties, ka ērces ir ne tikai mežā un pļavā, bet arī pilsētas parkos un piemājas dārzos. Nekad nedomāju, ka es ar kaut ko tādu dzīvē saskaršos. Nenovēlu nevienam saskarties ar to, ar ko saskāros es, neskatoties uz to, ka man nosacīti nav sliktākais gadījums. Tas, protams, katram ir individuāli, kā nu katrs uz to skatās.
Kādi ir tavi ieteikumi ēterisko eļļu pielietošanai?
Man ir Young Living 12 ēterisko eļļu komplekts, kuru ikdienā arī izmantoju dažādām vajadzībām, sākot ar veselības atbalstu, skaistumam un pat mājas uzkopšanā. Pielietojumu ir tik daudz un dažādi, es tos laika gaidā esmu atradusi internetā un sākusi pielietot.
Panaway ēterisko eļļu maisījums un Copaiba ēteriskā eļļa man atvieglo locītavu un muskuļu sāpes. Esmu pagatavojusi ziedi ar šīm eļļām un ar to ierīvēju rokas, kājas, kad nomāc sāpes.
Recepte ziedei:
· 80ml kokosriekstu eļļas
· 15 pilieni Panaway ēe
· 15 pilieni Copaiba ēē
Ar virtuves mikseri aptuveni divas minūtes saputo kokosriestu eļļu (tai jābūt cietai), pievieno ēteriskās eļļas un puto masu vēl 30 sekundes. Uzglabā ziedi stikla traukā un izmanto pēc nepieciešamības.
Panaway un Lavandas eļļas pievienoju vannai, kad nepieciešams atslābināties un nomāc sāpes.
Piparmētras ēterisko eļļu izmantoju, lai atvieglotu galvas sāpes. Ierīvēju sprandā un deniņos.
Ja ir grūtības vakaros aizmigt, tad savā ultraskaņas difūzerī iepilinu 5 pilienus Lavandas ēterisko eļļu. Tā atslābina un palīdz ātrāk aizmigt.
No rītiem visbiežāk difuzēju Vīraka (Frankinsence) ēterisko eļļu, kas palīdz fokusēties un sniedz emocionālu atbalstu.
Recepte ērču un kukaiņu atbaidīšanai:
· Ģerānijas ēteriskās eļļas 5 pilieni
· Citronzāles (Lemongrass) ēteriskās eļļas 8-10 pilieni
· Lavandas ēteriskās eļļas 10 pilieni
· Destilēts ūdens (150ml)
· Var pievienot tējkaroti stipra alkoholiska dzēriena (spirts)
Sajaucu ar destilētu ūdeni un iepildu stikla pudelītē (150ml) ar spreja uzgali. Pirms lietošanas nepieciešams sakratīt un izmidzināt uz ādas un apģērba, dodoties dabā. Lieto atkārtoti, ja tiek pavadīts ilgs laiks ārā.
Lai šo izmantotu bērniem, ieteiktu lietot uz pusi mazākas ēterisko eļļu proporcijas un izsmidzināt uz apģērba.
Recepte mājas uzpošanas līdzekļiem:
Pasta vannas, izlietņu tīrīšanai (100ml): šī pasta smaržo fantastiski (pēc kanēļa, krustnagliņām, citrona). Bauda tīrīt un nav nepieciešams vilkt gumijas cimdus, jo nebojā ādu.
· 3-4 ēdamkarotes dzeramā soda;
· 10 pilieni citrona ēteriskā eļļa;
· 15 pilieni Young Living Thieves ēteriskās eļļas maisījuma sajaukta ar ēdamkaroti destilēta ūdens vai 1 korķīti Thieves universālo tīrīšanas līdzekli.
Visas sastāvdaļas samaisa kopā un uzglabā stikla burciņā vai trauciņā.
Stiklu, spoguļu un citu virsmu uzkopšanas līdzeklis (250ml) – tam ir antibakteriāla iedarbība:
· 1 korķītis Thieves universālā tīrīšanas līdzekļa (sastāvā krustnagliņu, kanēļa, citrona, rozmarīna, eikalipta ēteriskās eļļas);
· Destilēts ūdens (250ml);
· 5 pilieni citrona ēteriskas eļļas .
Visu sajauc un iepilda stikla pudelē ar izsmidzināmu uzgali. Lieto spoguļu, stikla virsmu uzkopšanai. Droši var lietot arī citu virsmu uzkopšanā vai mazgāt grīdas.
Gaisa atsvaidzinātājs 250ml (visbiezāk tos lietos tualetēs). šis atsvaidzinātājs aizstās ķīmiskos un videi nedraudzīgos, veikalā pirktos gaisa atsvaidzinātājus:
· 10 pilieni Purification ēteriskās eļļas;
· 250ml destilēts ūdens;
· ēdamkarote stipra alkoholiska dzēriena (spirts).
Receptes ir ļoti daudz. Gatavoju pati savai ģimenei arī dezodorantu un sejas krēmus. Iedvesmojoties no šīs intervijas, esmu nolēmusi dalīties ar savām receptēm Facebook lapā (Agni Nature vai Agnija Šaudiņa) un Instragram @agni.nature. Tur arī man var uzdot jautājumus, uz kuriem labprāt atbildēšu.
ATRUNA
Laimas slimības slimnieku biedrībā apvienojušies Laimas slimības slimnieki, viņu tuvinieki un citi interesenti. Laimas slimības slimnieku biedrība nav veselības aprūpes sniedzējs. Biedrība nesniedz medicīniska rakstura ieteikumus un nepiemēro ārstniecības terapijas. Biedrība informē par Laimas slimības aktualitātēm Latvijā un citās valstīs, dažādiem viedokļiem par Laimas slimību un ar to saistīto diagnostiku un ārstēšanu, kā arī dalās ar Laimas slimnieku pieredzes stāstiem. Biedrība nerekomendē konkrētus produktus, ārstus vai ārstēšanas terapijas.
Biedrības izplatītā informācija, biedrības biedru ieteikumi vai viņu personīgā pieredze neaizvieto ārstu konsultāciju, jo šīs biedrības dalībnieki galvenokārt ir pacienti, nevis medicīnas speciālisti. Biedrības izplatītā informācija neaizstāj profesionālu medicīnisku palīdzību, diagnozes uzstādīšanu vai ārstēšanu. Vienmēr lūdziet padomu ārstam vai citam kvalificētam veselības aprūpes speciālistam. Nekad neaizstājiet profesionālu medicīnisko palīdzībai vai neatliekat tās saņemšanu tādēļ, ka esat kaut ko uzzinājuši biedrībā, no biedrības biedriem vai izlasījuši internetā!